Didim'i Tanıyalım

Aydın’a bağlı olan Didim, küçük ve sevimli bir tatil beldesi gibi akıllarımızda kalmış olsa da, oldukça görkemli bir tarihe ev sahipliği yapması, eşsiz güzellikteki koyları, plajları ve milli parkıyla çok zengin bir tatil deneyimi sunuyor. İşte size rehber niteliğinde Didim’de gezilecek yerler listesi…

Apollon Tapınağı
Antik dünyanın bilinen üçüncü büyük tapınağına hoş geldiniz! Günümüze önemli bir bölümü bozulmamış olarak taşınmış olan, 2000 yaşındaki bu dünya tarih mirası, devasa sütunları ve üzerlerindeki etkileyici mermer kabartmaları ile mitolojik döneme ışık tutmakta.

Çok tanrılı dönemde, Zeus‘un oğlu Apollon’nun güneş, ışık, müzik ve özellikle de kehanet bilgeliğinin tanrısı olduğuna inanılıyordu. Halkın o dönemlerde yaşamlarını yönlendiren bütün kararları almadan önce muhakkak kahinlere danışıyor olmaları ise bu tapınağın neden bu derece büyük ve görkemli bir olduğunun cevabını veriyor.
Ayrıca Milet Antik Kenti, Priene Antik Kenti, Serapis Tapınağı ve Faustina Hamamı da Didim’de gezmeniz gereken arkeolojik merkezler arasında.

Didim Plajları
Sahil şeridinde 50 km’lik bir alana yayılmış olan ve mavi bayarak ödüllü Didim plajları, yılın büyük kısmında güneşli olması ve de uzayıp giden kumsalları ile Ege’nin en gözde turizm merkezleri arasında.

Turkuaz mavisi denize sahip Altınkum Plajı ise, yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağında olduğu için sezonda oldukça kalabalık. Ancak bu popülaritesini biraz da rüzgar sörfü, yelken, dalış ve diğer su aktivitelerine borçlu olduğunu belirtelim. Eğer bu sporlarla ilgileniyorsanız, Altınkum’un size sunacaklarına mutlaka göz atın.
Eğer biraz daha sakin kumsalların peşindeyseniz, o zaman Altınkum’un devamındaki koylarda sıralanmış olan 1. Plaj, 2. Plaj ve 3. Plaj’ı tercih edebilirsiniz.
Patika bir yoldan yapacağınız kısa ama hafif zorlu bir yürüyüşten sonra ulaşacağınız Manastır Koyu’nun plajı ise Yunanistan’ın Eşek (Agathonisi) ve Bulamaç (Farmakonisi ) adalarının manzaraları sizi bekliyor olacak.

 

Akbük Koyu
Kampçı bir ruhunuz varsa, kesinlikle Akbük Koyu’na uğrayın. Çünkü Didim’den 20 km mesafede bulunan Akbük Koyu, doğa içinde kamp kurmak isteyenlerin ve yatçıların buluşma noktası. Kumsaldan 100 m yürüyerek gidilebilen 1.derece SİT alanı kabul edilen Saplı Ada ve Kömür Adası’nı da Didim’de mmutlaka görülmesi gereken yerler listesine alın.

 

Bafa Gölü Milli Parkı
Didim’e 10 km mesafe bulunan ve Beşparmak Dağı’nın yamacına konuşlanmış Bafa Gölü, teknelerle birbiri arasında gezebileceğiniz 5 adet küçük adaya sahip. Bin yıllar boyunca burada yaşamış çeşitli uygarlıkların mirası olan arkeolojik kalıntılar ilk gezeceğiniz yerler arasında. 200’ün üzerinde kuş türüne ev sahipliği yapması ise Bafa Gölü’nün cazibesini artıran bir diğer önemli unsur.Bafa Gölü Milli Parkı’nda, olta balıkçılığı, kampçılık ve Beşparmak Dağı’nın zirvesine düzenlenen 3 günlük trekking yürüyüşleri gibi çok zengin aktiviteler sizi bekliyor.